Іван Сила на прізвисько "Кротон"
Роман «Іван Сила на прізвисько «Кротон» можна із певністю зарахувати до кращих зразків пригодницького або й навіть авантюрного роману за всю історію української літератури і поставити в ряд із «Тигроловами» Івана Багряного, «Містом» Валер’яна Підмогильного, «Пригодами Мак-Лейстона, Гаррі Уперта та інших» Майка Йогансена та іншими вагомими зразками українських пригодницьких творів.
В романі «Іван Сила на прізвисько «Кротон» вперше в історії нашої літератури описано українського спортсмена та його неймовірні успіхи в Європі та світі. Слід зазначити, що в багатьох країнах відомі письменники вже зверталися до теми спорту та популярних спортсменів, як, наприклад, Джек Лондон у романі «Мексиканець» й «Шматок м’яса» та Артур Конан Дойль у повісті «Родні Стоун».
Головною сюжетною лінією роману є колоритна біографія найсильнішої людини у світі - двадцятирічного Івана Фірцак - вихідця із закарпатського села Білки, що поїхав на заробітки до Чехословаччини, де своїми перемогами у бійцівських турнірах швидко здобув імідж фантастичного силача та непереможного спортсмена. Згодом Іван долучився до празького цирку та гастролював із карколомними трюками у країнах Європи та США. В афішах же спортсмен значився як «Іван Сила».
Під цирковим іменем «Кротон» Іван Сила вразив своїми надзвичайними атлетичними здібностями глядачів 64 країн світу, подолав у двобоях найсильніших людей трьох континентів та був визнаний наймогутнішою людиною планети.
На очах у захопленої публіки силач розривав залізні ланцюги, жонглював гирями, згинав цвяхи «сердечками», а коли у 1928 році його визнали найсильнішою людиною світу, на піку слави, кинув усе і повернувся на батьківщину, аби доживати віку на рідній землі.До самої смерті в 1970 році Іван Фірцак мав славу народного кумира.
Для кого ця книга?
Роман «Іван Сила на прізвисько «Кротон» зацікавить найширше коло читачів, навіть тих, які не особливо читають українську літературу. Вважаємо, що саме такі твори повинні бути рекомендовані для шкільної програми з літератури для обов’язкового прочитання.
Головні «фішки» книги
Цікавим фактом є той, що Іван Сила приїхавши в Чехословаччину у пошуках кращого життя, став абсолютним чемпіоном з важкої атлетики Чехословаччини підняв понад 150 кілограмів і отримав золоту медаль.
Ще декількома «цікавинками» роману є виконання Іваном Силою екстремальних циркових трюків: «Груди замість ковадла» камінну брилу трощили молотом на його грудях; «Зуби мамонта» Іван Сила забивав руками 20-сантиметрові цвяхи у дошку, які кілька осіб не могли її відірвати або ж «Залізне серце» Іван Сила клав триметрову металеву рейку клав на плече, четверо асистентів звішувалися на неї, пробуючи її зігнути.
Коли Іван Сила був на циркових гастролях в США, то виконав гостросюжетний трюк: ліг на землю й легкове авто переїхало через його тіло, абсолютно не травмувавши спортсмена. Фото того трюку стало сенсацією в тогочасних американських газетах.
Після гастролей «Герцфертов-цирку» в Лондоні королева Британії, запросила гостей показати програму у п’ятитисячному залі цирку Тауер, де Іван Сила тягнув за собою вантажівку, наповнену людьми. Після виступу відбувся імпровізаний поєдинок, де Іван Сила переміг професійного британського боксера Джона Джексона. Хоча до того український спортсмен ніколи не займався боксом.
В Іспанії Іван брав участь у кориді, під час якої вбив бика, вирвавши йому роги.
Ще одним із приємних бонусів нашого видання є ілюстрація для обкладинки книги, яку намалював відомий український художник Андрій Єрмоленко та те, що у книзі використані раритетні світлини з архівів родин Фірцаків, Іщуків, Копинець, і Дегтярьових.